ILE KOSZTUJE STRONA INTERNETOWA

Ile kosztuje strona internetowa?

Dostarczasz swoim klientom najwyższej jakości produkty i usługi, a mimo to biznes nie kręci się tak, jak powinien. Czy wiesz, że powodem może być przestarzała i nieefektywna strona internetowa? Albo nawet jej brak.

Ok, podjąłeś decyzję – „Chcę nową stronę internetową”. Co teraz? Na pewno zastanawiasz się, ile pieniędzy powinieneś w nią zainwestować.

To pytanie, które najczęściej zadają mi moi potencjalni klienci. A odpowiedź na nie zależy od wielu czynników.

Ok, czyli ile kosztuje strona internetowa? Poniżej znajdziesz orientacyjne ceny. Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć, od czego zależy kwota, jaką zainwestujesz w nową stronę www.

Ile kosztuje strona www? Orientacyjne ceny

  • statyczna strona internetowa – 1500 – 2500 zł
  • dynamiczna strona internetowa z CMS – 2500 – 5000 zł

Powyższe kwoty netto są orientacyjne. Nie stanowią oferty handlowej.

Po co Ci strona?

Pytanie „ile kosztuje strona www?” jest podobne do pytania „ile kosztuje samochód?”. Odpowiedź brzmi „Zależy”.

Możesz kupić pojazd w wersji podstawowej, bez żadnych bajerów, za przystępną kwotę. Jeśli jednak zaczniesz dodawać kolejne opcje (super radio, klimatyzacja, technologiczne nowinki, nawigacja itd.) cena znacząco podskoczy.

Tak samo sprawa wygląda ze stronami www. Podstawowa statyczna strona internetowa jest stosunkowo tania, ale kiedy zaczniemy do niej dodawać rzeczy, kwota inwestycji urośnie.

Zazwyczaj jest tak, że najdroższe do wdrożenia są rzeczy „pod maską” strony. Trzeba się zastanowić, czy są Ci one w ogóle do czegoś potrzebne.

ile kosztuje strona internetowa

Cena strony internetowej, od czego zależy?

Kwota inwestycji w stronę zależy od takich czynników jak:

  • rodzaj strony (statyczna lub dynamiczna)
  • sposób wykonania strony (od zera lub z szablonu)
  • wykonawca (pojedyncza osoba lub agencja)

Rodzaj strony

Istnieją 2 rodzaje stron. Statyczna i dynamiczna.

Strona statyczna to taka, która ma stałą treść, której nie możesz samodzielnie zmieniać. Jakakolwiek zmiana na stronie wiąże się z edytowaniem kodu.

Strony dynamiczne mają wbudowany CMS (Content Management System, czyli system zarządzania treścią). Ten system pozwala Ci samodzielnie, w bardzo prosty sposób wprowadzać zmiany na stronie (zmiana tekstu, zdjęć w galerii, dodanie wpisu na bloga). Jeśli potrafisz obsłużyć Worda, poradzisz sobie z obsługą swojej strony.

Strony dynamiczne są o wiele bardziej skomplikowane, co oczywiście przekłada się na ich cenę.

Sposób wykonania strony

Twoja strona może być stworzona od zera, dostosowana do Twojego biznesu, Twoich potrzeb i treści, jakie chcesz na niej umieścić.

Może też być stworzona przy użyciu szablonu. Wtedy osoba tworząca stronę po prostu wstawi Twoje teksty i zdjęcia do gotowego produktu. Czasami też zmieni kolorystykę strony na taką, która trochę bardziej pasuje do Twojego biznesu.

Rozwiązanie z szablonem jest oczywiście tańsze, ale ma kilka sporych wad.

Po pierwsze, to Ty musisz dostosować swoje teksty i zdjęcia do szablonu, a nie odwrotnie. Jeśli Twoje zdjęcia będą miały inne proporcje od tych z szablonu, będą gorzej wyglądać. To samo dotyczy tekstów. Jeśli Twój tekst będzie za długi lub za krótki, wygląd całego szablonu się posypie.

Kolejny problem to często występujące trudności z rozszerzeniem szablonu o dodatkowe funkcjonalności. W przyszłości chciałbyś zintegrować stronę z Facebookiem albo dodać zaawansowane formularze kontaktowe? Może być z tym spory problem.

Kolejna sprawa to fakt, że różne strony stworzone na tym samym szablonie są do siebie bardzo podobne. Nawet jeśli różnią się tekstami, zdjęciami i kolorami. Nie wiem jak Ty, ale ja chciałbym się raczej wyróżniać na tle konkurencji, a nie do niej upodabniać.

Kto stworzy dla Ciebie stronę www?

Możesz zlecić stworzenie strony internetowej agencji interaktywnej lub pojedynczej osobie. Oba rozwiązania mają wady i zalety.

Przy wyborze agencji musisz wziąć pod uwagę, że cena będzie na pewno wyższa. Dlaczego? Bo zarobić musi nie tylko osoba, która faktycznie stworzyła Twoją stronę, ale także jej szef (a czasami jest nawet jeszcze jeden poziom kierownictwa).

Ale wiele osób uczestniczących w projekcie przekłada się też na kilka punktów widzenia i różne pomysły.

Niestety przy tworzeniu Twojej nowej strony www często będziesz miał do czynienia z wieloma osobami i standardy współpracy mogą się znacząco między nimi różnić.

W przypadku projektanta stron internetowych z jednoosobową działalnością nie ma powodu, żebyś otrzymał stroną gorszą od tej przygotowanej przez agencję.

Do tego odpada kilka szczebli zarządzania.

Masz kontakt tylko z nim i wiesz, że poziom obsługi klienta będzie na stałym poziomie.

W tym przypadku strona prawdopodobnie powstanie szybciej, bo nie musi być zatwierdzona przez kilka szczebli zarządzania.

Na pewno jednak sporo osób czuje się „bezpieczniej”, kiedy ich stroną zajmuje się wielka firma.

Ile kosztuje strona internetowa – podsumowanie

Kiedy porównasz różne oferty w Internecie, zauważysz, że rozpiętość cenowa jest ogromna.

Znajdziesz oferty stworzenia strony www za 400 zł, ale też za 10000 zł i więcej. A produkt finalny może wyglądać identycznie.

Dlatego zwróć uwagę nie tylko na wygląd strony, ale także pozostałe czynniki.

Pierwszym z nich jest wsparcie po przekazaniu strony. W większości tanich stron coś takiego nie istnieje. Strona nie działa? Wyświetla się z błędami? Chcesz zmienić tekst na stronie? Masz pecha, radź sobie sam. A nawet jeśli twórca strony zgodzi się na zmianę tekstu na stronie, licz się z tym, że możesz na to czekać nawet 2 tygodnie (tyle czekała jedna z moich klientek, zanim zdecydowała się skorzystać z moich usług).

Po kupnie taniej strony nie spodziewaj się też otrzymania instrukcji jej obsługi. Będziesz musiał samodzielnie szukać informacji w Internecie.

Jest też duża szansa, że osoba oferująca super niskie ceny zwyczajnie nie będzie w stanie utrzymać swojego biznesu i po kilku miesiącach po prostu urwie z Tobą kontakt. Zostaniesz na lodzie.

Pamiętaj, że prawie zawsze cena idzie w parze z jakością.

Zamiast zastanawiać się ile kosztuje strona internetowa i buszować po google.pl, przejdź na podstronę Kontakt i napisz do mnie. Porozmawiamy na temat Twojego biznesu i na pewno znajdziemy fajne rozwiązania.

Close Menu
Niedawno
Artur kupił stronę dla swojego domu weselnego
Niedawno
Alicja kupiła stronę dla swojego zakładu krawieckiego
Niedawno
Andrzej kupił stronę dla swojej wytwórni płytowej
Niedawno
Mikołaj dodał Blog do swojej strony dotyczącej transportu zwierząt